Start Testy Test młotowiertarki HD27K
Test młotowiertarki HD27K

Młotowiertarka z udarem pneumatycznym jest coraz bardziej pożądanym towarem na rynku elektronarzędzi. Nawet domowi majsterkowicze częściej kupują takie urządzenia zamiast wiertarek z udarem mechanicznym. W redakcji testowaliśmy młotek Stayer HD27K.

 

Stayer HD27K należy do grupy 2-kilogramowych młotków SDS-plus – najbardziej popularnych i charakteryzujących się największą uniwersalnością zastosowań wśród tego typu sprzętu. Testowany model ma wydajny silnik o mocy 810 W z systemem miękkiego startu i 1-biegową przekładnię. W układzie silnik - przekładnia zastosowano sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła w materiale. To zabezpieczenie samego urządzenia przed ewentualnym zniszczeniem i operatora przed obrażeniami wywołanymi obróceniem się młotka. Stayer HD27K przystosowany jest do wykonywania trzech zadań: wiercenia, wiercenia z udarem i lekkiego podkuwania. Tryb pracy wybiera się za pomocą umieszczonego z boku pokrętła. Jest tam dodatkowa czwarta pozycja, w której można obracać zamocowane w uchwycie dłuto i w ten sposób odpowiednio zmieniać jego położenie względem obrabianej powierzchni.

 

Jednostka napędowa potrafi rozpędzić wrzeciono z wiertłem do maksymalnej prędkości 900 obr./min. Z kolei wydajny pneumatyczny mechanizm udarowy przy maksymalnej prędkości obrotowej silnika generuje aż 4650 udarów/min. Każde uderzenie ma energię ok. 2,8 J. Oba parametry pracy sprzętu regulowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Ten, oprócz zintegrowanego przełącznika wahadłowego kierunku obrotów, ma także pokrętło wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Te wszystkie elementy pozwalają użytkownikowi bardzo precyzyjnie dobrać charakterystykę działania młotka w zależności od obrabianego materiału. Gdy pracuje się w kruchych pustakach ceramicznych, nie, warto korzystać z całej energii udaru, ponieważ materiał będzie się po prostu kruszył. Z kolei efektywne wiercenie w betonie wymaga maksymalnej mocy narzędzia. Mocna jednostka napędowa w młotku Stayer HD27K w połączeniu z efektywnym mechanizmem udarowym sprawia, że tym modelem wywiercimy w betonie otwór o maksymalnej średnicy 26 mm (wiertło) lub 68 mm (korona). Z kolei w stali powinniśmy z powodzeniem poradzić sobie z 16-milimetrowej średnicy wiertłami.

 

W 2-kilogramowych młotowiertarkach stosuje się standardowo uchwyt SDS-plus. Tak też jest w Stayerze HD27K. Zastosowany w testowanym modelu uchwyt SDS-plus to konstrukcja półautomatyczna. Żeby zamontować w gnieździe wiertło, koronkę lub dłuto, trzeba najpierw odciągnąć pierścień blokujący (w urządzeniach z wersją automatyczną wciska się po prostu osprzęt, a kliknięcie oznacza ich prawidłowy montaż). Nawet jednak taka wersja uchwytu SDS-plus jest dużym ułatwieniem w codziennej pracy. Elektronarzędzie ma wyprofilowaną rękojeść główną z elementami antypoślizgowymi i uchwyt boczny, też pokryty wykładziną antypoślizgową i wyposażony w ogranicznik głębokości wiercenia, a także pełniący funkcję schowka na najmniejsze wiertła (w tym celu wystarczy odchylić pokrywę na końcu rękojeści). Zawsze ciekawiej od suchych faktów testowane urządzenie opisują wyniki prób praktycznych. Możliwości młotka Stayer HD27K sprawdziliśmy w kilku różnych zadaniach. Rozpoczęliśmy od próby wkręcania. Choć młotek udarowy nie jest przeznaczony do tego typu prac, to okazuje się jednak, że można go wykorzystać do mocowania naprawdę sporych wkrętów. W warsztacie zamocowaliśmy w sosnowej belce wkręt z niepełnym gwintem o średnicy 6 mm i długości 240 mm – trwało to 3 s. Producent nie podaje w danych technicznych możliwości wiercenia w drewnie, więc postanowiliśmy użyć do tej próby 1 ostrzowego wycinaka 50 mm. Otwór o głębokości 91 mm powstał w 8 s. Na koniec zostawiliśmy sobie zadanie, w którym testowany sprzęt będzie najczęściej wykorzystywany, czyli wiercenie z udarem. W bardzo twardym granicie wykonaliśmy otwór wiertłem 3-ostrzowym o średnicy 12 mm. Głębokość 140 mm osiągnęliśmy w 48 s. To bardzo dobry wynik, jeśli wziąć pod uwagę twardość materiału i średnicę wiertła.

 

Nadmieniamy, że niektórymi tego typu maszynami mającymi uchodzić za profesjonalne, a pochodzącymi ze Dalekiego Wschodu, nawet nie nadgryziemy granitu (przekonaliśmy się o tym nie raz). Test wiercenia w granicie, naszym zdaniem, stanowi kryterium profesjonalności młotków i młotów elektropneumatycznych. Wnioskujemy więc, że użytkownicy mogą spokojnie kupować młotek Stayera. Z pewnością sprawdzi się on na co dzień w bardziej lub mniej wymagających zadaniach.

 

Test młotowiertarki HD 27K publikuejmy dzięki uprzejmości Gazety Narzędziowej - www.gazetanarzedziowa.pl

 

 
Copyright 2010 Stayer, PGN | Realizacja: zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information