Start Testy Test wyrzynarki S110PE
Test wyrzynarki S110PE

Stayer S110PE to przykład solidnej konstrukcji zapewniającej wysoką jakość cięcia i dużą wytrzymałość. Te zaś cechy cenią sobie szczególnie profesjonalni użytkownicy wyrzynarek.

 

W wyrzynarce Stayer S110PE zastosowano silnik o mocy 780 W – całkiem pokaźna wartość gwarantująca szybką pracę nawet z najgrubszymi elementami drewnianymi, stalowymi lub aluminiowymi. Prędkość obrotowa silnika zamieniana jest na ruch posuwisto- zwrotny brzeszczotu z maksymalną częstotliwością 3000 skoków/min. Wartość ta regulowana jest płynnie od 750 skoków/ min za pomocą włącznika spustowego i pokrętła wstępnego ustawiania prędkości obrotowej. Maszyna ma trzy poziomy podcinania. Przełącznikiem z boku obudowy decydujemy, po jak dużym łuku porusza się brzeszczot. Im łuk większy, tym większa wydajność cięcia w drewnie, ale przy tym coraz niższa jakość. Takie parametry pozwalają wykonywać Stayerem S110PE cięcia w drewnie o maksymalnej głębokości 11 mm, w stali – 8 mm, a aluminium – 20 mm. We współczesnych wyrzynarkach jednym z argumentów marketingowo-handlowych jest stosowanie szybkich i łatwych w obsłudze uchwytów szybkomocujących brzeszczoty. Twierdzi się, że są one bardzo wygodne, pozwalają w sekundę zamocować osprzęt w gnieździe i rozpocząć cięcie. Ta teza dotyczy tylko niektórych wykonań, gdyż wiele z nich przysparza użytkownikom kłopotów z mocowaniem lub z demontowaniem brzeszczotów. W Stayerze nie doświadczymy takich problemów, ponieważ zastosowano tutaj najbardziej prosty uchwyt, w którym mocuje się brzeszczot przez zablokowanie go śrubą dokręcaną kluczem nimbusowym. Ten prosty mechanizm pozwala, oprócz najczęściej spotykanych brzeszczotów z boschowskim uchwytem T, mocować także z uchwytem U (Black & Decker), a więc jest bardziej uniwersalny od uchwytów szybkomocujących.

 

Pozostałe elementy konstrukcyjne wyrzynarki Stayer przedstawiają się także dość klasycznie. Mamy więc bardzo solidną i stopę aluminiową z plastikową nakładką chroniącą materiał obrabiany przed zarysowaniem. Stopa pozwala wykonywać cięcia skośne pod kątem 45o i ma uchwyty do mocowania prowadnicy równoległej. Przystosowana jest także do podłączenia odkurzacza przez specjalną przystawkę. Innymi elementami systemu zapewniającego czystość pracy jest przezroczysta osłona przeciwwiórowa, która ogranicza rozprzestrzenianie się pyłu i nieczystości, oraz przełącznik kierunku nawiewu.

 

Jest także dioda oświetlająca miejsce pracy. Również skonstruowana w sposób odbiegający od przyjętych standardów. Ma ona własne niezależne zasilanie z baterii oraz niezależny włącznik. Użytkownik sam ją włącza i wyłącza w odpowiednich momentach.

 

Oto nasze wrażenia z testu. Jak na panujące dzisiaj na rynku standardy Stayer S110PE jest duży i ciężki. Ma grubą osłonę metalową mechanizmów przekładni. Gruby plastik także nie służy obniżeniu wagi całego urządzenia. Moglibyśmy stwierdzić, że to samobójstwo handlowe stworzyć produkt, który odbiega od trendu rynkowego nakazującego do minimum zmniejszać wagę i gabaryty wyrzynarek. Użytkownicy są już przecież przyzwyczajeni do lekkich i poręcznych maszyn. O co więc tutaj chodzi? Odpowiedź uzyskujemy już po kilku sekundach cięcia dość twardego drewnianego elementu panelu podłogowego z Jotoby. Z wyłączonym podrzynaniem wykonaliśmy test cięcia czystego i wtedy właśnie zrozumieliśmy pobudki, jakimi kierowali się konstruktorzy Stayera S110PE. Większa waga nadaje maszynie dużą stabilność potrzebną podczas precyzyjnej obróbki. Urządzenie podczas cięcia nie podskakuje, nie podlega wibracjom, dzięki czemu zapewnia bardzo wysoką jakość cięcia. Pamiętajmy, że wibrującym brzeszczotem nie jest możliwe wykonanie czystego cięcia, a maszyna – jak wiadomo – musi stabilizowa jego pracę. Stąd lekkość i kompaktowość konstrukcji, mimo zapewnień producentów, czasami okazuje się nie zaletą, lecz wadą maszyny. Praw fizyki, niestety, nie da się ominąć i stworzyć czegoś w rodzaju perpetuum mobile dla wibracji.

 

Test wyrzynarki S110PE publikujemy dzięki uprzejmości Gazety Narzędziowej - www.gazetanarzedziowa.pl

 

 

 
Copyright 2010 Stayer, PGN | Realizacja: zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information