Start Testy Test szlifierki kątowej SAB731
Test szlifierki kątowej SAB731
Hiszpański producent elektronarzędzi ma w swojej ofercie pełną gamę szlifierek kątowych. Ich testowanie w redakcyjnym warsztacie rozpoczęliśmy od jednej z najmniejszych – modelu SAB 731.

 

Stayer to nowy gracz na naszym rynku elektronarzędzi. Generalnym dystrybutorem urządzeń tej marki jest Północna Grupa Narzędziowa. Stayer to znany na świecie producent pełnej gamy narzędzi. Grupa Stayer, obecna w 57 krajach na całym świecie, ma już kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji sprzętu dla wszystkich branż usługowych. Możemy więc mieć nadzieję, że w dobrych sklepach narzędziowych pojawi się oferta kolejnego sprzętu wysokiej jakości.

 

Stayer SAB 731 to jedna z 19 szlifi erek w ofercie producenta z Półwyspu Iberyjskiego. Należy do grupy najmniejszych narzędzi, ponieważ obsługuje tarcze o średnicy 125 mm. Konstruktorzy zastosowali w niej wysoko wydajny i trwały silnik o mocy 720 W. Jednostka napędowa zapewnia obroty do 11.000/min. Już na podstawie tych parametrów można wnioskować, że to narzędzie do szlifowania. Wysokie obroty to gwarancja dużej wydajności obróbki metalu. Możliwości cięcia ogranicza, niestety, wielkość tarczy.

 

Tarczę tnącą mocuje się na wrzecionie za pomocą nakrętki M14. Blokada wrzeciona znajduje się w górnej części głowicy – łatwo ją nacisnąć i przytrzymać w momencie odkręcania nakrętki. Tarcza pracuje pod osłoną metalowej obudowy, która jest przykręcona do głowicy szlifi erki. Jej położenie zmienia się po odkręceniu kilku śrubek. Jest to rozwiązanie trochę kłopotliwe w codziennej obsłudze, ale pewniejsze od zacisku mimośrodowego. Uchwyt pomocniczy można wkręcić z prawej lub lewej strony głowicy. Włącznik zasilania znajduje się natomiast z lewej strony. Jest to konstrukcja dwuczęściowa z zabezpieczeniem przeciw przypadkowemu włączeniu instrumentu. Żeby uruchomić maszynę, trzeba wcisnąć najpierw mały przycisk wewnątrz dużego, a później przesunąć całość do przodu.

 

Redakcyjne testy potwierdziły obietnice producenta szlifi erki. Stayer SAB 731 to sprzęt wykonany z solidnych materiałów, które wydają się być odporne na surowe traktowanie na placu budowy. Metalowa i niewielka głowica zapewne będzie pozwalała pracować w ciasnych miejscach. Z kolei na stałe przytwierdzona do niej osłona tarczy to gwarancja, że mniej użytkowników zdecyduje się na jej całkowite zdjęcie i narażanie swojego zdrowia na szwank.

 

W pierwszej próbie praktycznej przecinaliśmy profi l stalowy 20 x 30 x 2. Jego skrócenie trwało tylko 5 s. Podczas prób cięcia czuło się sporą rezerwę mocy. Ta spora moc i wydajność jednostki napędowej pokazała się natomiast w trakcie szlifowania, kiedy tarczą listkową obrabialiśmy metalową powierzchnię profi lu stalowego. Sprzęt pokazał w tym zadaniu, że może śmiało konkurować z najlepszymi urządzeniami w tej klasie szlifierek.

 

Test szlifierki kątowej SAB731 publikujemy dzięki uprzejmości Gazety Narzędziowej - www.gazetanarzedziowa.pl

 

 

 
Copyright 2010 Stayer, PGN | Realizacja: zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information